Пим Лигтхарт

холандски велосипедист

Пим Лигтхарт (холандски: Pim Ligthart; р. 16 јуни 1988 во Хорн) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.

Пим Лигтхарт
Лични податоци
Цело имеПим Лигтхарт
Роден16 јуни 1988.(1988-06-16)(35 г.)
Хорн,  Холандија
Висина1,81 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2007–2008
2010–2013
2014–2016
2017-
Кролстоне Континентал-Тим
Вакансолел
Лото-Белисол
Ромпот-Недерландсе Лотереј
Значајни победи
Национален друмски првак (2011)
Последна промена
1 мај 2017

Лигтхарт се приклучил на Лото-Белисол за сезоната 2014,[1] по четири поминати сезони со Вакансолел-ДКМ.[2]

Достигнувања уреди

Велодромски велосипедизам уреди

2004
2. Национални велодромски првенства - поединечна потера
2005
Национални јуниорски велодромски првенства
2. Скреч
3. Бодовна трка
3. Поединечна потера
2006
Национални велодромски првенства
1.   Бодовна трка
1.   Скреч
2. Медисон (со Џеф Вермелен)
2. Светски јуниорски велодромски првенства - медисон
2007
Национални велодромски првенства
1.   Бодовна трка
2. Скреч
3. Медисон
1.   Национални велодромски првенства под 23 години - омниум
Европски велодромски првенства под 23 години
2. Бодовна трка
2. Медисон
3. Краен пласман UIV Куп
1. Минхен
2008
1. Светски куп Копенхаген - Бодовна трка
Европски велодромски првенства под 23 години
2. Скреч
2. Медисон
2009
Национални велодромски првенства
2. Скреч
2. Медисон (со Џеф Вермелен)
2. Шест дена Тилбург
3. Светски куп Копенхаген - Медисон
2011
3. Шест дена Ротердам
2012
1. Шест дена Амстердам (со Михаел Меркев)

друмски велосипедизам уреди

2006
2. Краен пласман Кроз Истру
1. Етапа 2
2. Омлоп дер Вламсе Гевестен
2007
1. Хел ван Вурендал
2008
1. Интекстор Рејс Венхузен
2009
1. Етапа 2 Тур де Мозел
3. Сиркут де 2 Провинсес
5. ГП де Марбрер
2010
2. ЗЛМ Тур
3. Ла Кот Пикард
3. Букл Каталанес
6. Арно Валард Меморијал
2011
1.   Национален друмски првак
1. Хел ван хет Мергеланд
3. Класика де Алмерија
5. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Пласман за млад возач
8. ГП Бекман-Де Калуве
2012
3. Краен пласман Тур де Валони
6. Класика де Алмерија
7. Хел ван хет Мергеланд
2013
1. Етапа 5 Стер ЗЛМ Тур
5. Волта Лимбург Класик
10. Класика де Алмерија
2014
1.   Планински пласман Париз-Ница
Вуелта а Еспања
  Награда за борбеност на етапите 5, 6 и 19
9. Краен пласман Тур де Валони
2015
1. Гран при Сиклист ла Марсејез
1. Етапа 1а Вуелта а Андалусија
1.   Планински пласман Трка околу Данска
2. Бинше-Шиме-Бинше
10. Париз-Тур
10. Краен пласман Етоал де Бесеж
2016
2. ГП Џеф Схеренс
4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2017
5. Трка околу Франкфурт
8. Краен пласман Три дена Де Пане

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 161 126
  Тур
  Вуелта 108 126 127

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Аткинс, Бен (6 септември 2013). „Пим Лигтхарт ќе се пресели во Лото-Белисол“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 8 септември 2013.
  2. „Вакансолел-ДКМ Про Сајклинг Тим (VCD) – NED“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-08. Посетено на 17 јануари 2013.

Надворешни врски уреди

Спортски позиции
Претходник
Ники Терпстра
Национален друмски првак
2011
Наследник
Ники Терпстра