Макс Валшајд

германски велосипедист

Максилијан „Макс“ Валшајд (германски: Maximilian "Max" Walscheid; р. 13 јуни 1993) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Санвеб.[1]

Макс Валшајд
Walscheid at the 2016 Rund um Köln.
Лични податоци
Цело имеМаксимилијан Валшајд
ПрекарМакс
Роден13 јуни 1993 (1993-06-13) (27 г.)
Нојвид,  Германија
Висина1,99 м
Маса92 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Санвеб
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2012–2014
2015
2015
2016-
Глуд & Марстранд-ЛРЕ
Тим Куота-Лото
Џајант-Алпецин (стажант)
Џајант-Алпецин
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Минстерланд Џиро (2018)
Последна промена
29 јуни 2019

На 23 јануари 2016 година бил еден од шестмината членови на Џајант-Алпецин кои биле удрени од автомобил додека тренирале во Шпанија. Сите возачи биле во стабилна состојба.[2]

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[3]

ДостигнувањаУреди

2014
1.   Национално друмско првенство под 23 години
9. Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 4
1. Етапа 5
2015
1. Кернен Омлоп Ехт-Сустерен
2. Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 4
5. Зејд Ост Дренте Класик
8. Омлоп ван хет Хутланд
10. Велотон Берлин
2016
Трка околу Хајнан
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 9
2. Национално друмско првенство
2017
1. Етапа 5 Трка околу Данска
2018
1. Минстерланд Џиро
1. Етапа 3 Тур де Јоркшир
3. Национално друмско првенство
6. Схелдепрејс
2019
2. Схелдепрејс
4. Национално хронометарско првенство

НаводиУреди

  1. "Team Sunweb confirm 2019 men's and women's rosters". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 ноември 2018. Посетено на 5 јануари 2019.
  2. "John Degenkolb and Warren Barguil among six Giant-Alpecin cyclists hospitalised after being hit by a car". Irish Independent. 23 јануари 2016.
  3. "2018: 73rd Vuelta a España: Start List". Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.

Надворешни врскиУреди