Лауренс Насен

белгиски велосипедист

Лауренс Насен (холандски: Lawrence Naesen; р. 28 август 1992) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1] Тој е брат на велосипедистот Оливер Насен.

Лауренс Насен
Насен на Класик Бредене-Хандзаме 2016
Лични податоци
Цело имеЛауренс Насен
Роден28 август 1992 (1992-08-28) (30 г.)
Остенд,  Белгија
Висина1,90 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2015–2016
2017
2018–
Сибел
ВБ-Веранкласик-Аква Протект
Лото-Судал
Последна промена
29 декември 2019

Во септември 2017 година било објавено дека Насен ќе се приклучи на Лото-Судал со двегодишен договор почнувајќи од сезоната 2018.[2]

ДостигнувањаУреди

2016
5. Меморијал Филипе ван Конингсло
6. Сиркут де Валони
2017
3. Велосипедски класик Брухе
5. Хејстсе Пејл
5. Дварс дор де Вламсе Арденен
2019
6. Фландриско првенство
7. Класик Бредене-Коксајде
8. Трка околу Франкфурт
9. Омлоп ван хет Хутланд
10. Нокере Курсе
10. Класик Фамен Арден

НаводиУреди

  1. „Lotto-Soudal“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „Two-year deal at Lotto Soudal for Lawrence Naesen“. cyclingnews.com. 26 септември 2017. Посетено на 26 септември 2017.

Надворешни врскиУреди