Пит Алегерт

белгиски велосипедист

Пит Алегерт (холандски: Piet Allegaert; р. 20 јануари 1995) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1]

Пит Алегерт
Алегерт на Трката околу Фландрија 2016 под 23 години
Лични податоци
Цело имеПит Алегерт
Роден20 јануари 1995(1995-01-20)(29 г.)
Морследе,  Белгија
Висина1,81 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010–2012
2013
2014–2016
Јонге Ренерс Руселаре
Авија-Крабе
ЕФЦ-Омега Фарма-Квик Степ
Професионални клубови
2016
2017–2019
2020-
Трек-Сегафредо (стажант)
Спорт Вландерен-Балоас
Кофидис
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Тур де л’Еурометропол (2019)
Последна промена
10 ноември 2022

Кариера

уреди

Рани години

уреди

Во 2017 година, Алегерт потпишал со професионалната континентална екипа Спорт Вландерен-Балоас, откако возел за UCI WorldTeam екипата Трек-Сегафредо како стажант претходната сезона.

Завршил на 17. место на Париз-Рубе 2017, негов прв класик. Таа година го освоил и борбениот пласман на БинкБенк Тур.

Достигнувања

уреди
2016
7. Париз-Рубе за младинци
2017
1.   Борбен пласман БинкБенк Тур
1.   Планински пласман Три дена Де Пане
2019
1. Тур де л’Еурометропол
8. Минстерланд Џиро
8. Хале-Ингоигем
10. Гоиксе Пејл
2020
5. Гран при д’Исберг
2021
2. Тро-Бро Леон
4. Париз-Бурж
5. Дварс дор хет Хагеланд
9. Гран при де Денен
2022
3. Шоле-По де ла Лоар
4. Гоиксе Пејл
5. ГП Марсел Кинт
6. Меморијал Рик ван Стенберген
7. Трофео Алкудија - Порт д’Алкудија
7. Хејстсе Пејл
7. Ронде ван Лимбург
8. Дварс дор хет Хагеланд
9. Ешборн-Франкфурт
10. Велосипедска трка Егмонт

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2021
  Џиро
  Тур
  Вуелта 123

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Cofidis“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.

Надворешни врски

уреди