Мајлс Скотсон

австралиски велосипедист

Мајлс Скотсон (англиски: Miles Scotson; р. 18 јануари 1994) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[3]

Мајлс Скотсон
Скотсон на Тур де Бретањ 2014
Лични податоци
Цело имеМајлс Скотсон
ПрекарМајло[1]
Роден18 јануари 1994 (1994-01-18) (27 г.)
Кемпбелтаун, Австралија Австралија[1]
Висина1,89 м[2]
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри[1]
Професионални клубови
2016
→ 2016 [заб. 1]
2017-2018
2019-
Тим Илуминејт
Ванти-Груп Гобер

БМЦ Рејсинг Тим
Групама-ФДЖ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotAustralia.PNG Национален друмски првак (2017)
Последна промена
21 јануари 2019

Помладиот брат на Скотсон, Калум Скотсон е исто така професионален велосипедист.[4]

ДостигнувањаУреди

ВелодромскиУреди

2012
1.   Светско јуниорско првенство - екипна потера
2014
1.   Светско првенство - екипна потера
1. Светски куп - екипна потера
2015
3. Светско првенство - екипна потера
2016
1.   Светско првенство - екипна потера

друмскиУреди

2015
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2016
1. Етапа 3а (ITT) Трка Олимпија
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
3.   Светско хронометарско првенство под 23 години
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Хроно Шампеноа
5. Дуо Норманд (со Калум Скотсон)
2017
1.   Национално друмско првенство
2.   Светско првенство во екипен хронометар
5. Национално хронометарско првенство

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „High Performance > Rider Profiles > Male > Miles Scotson“. Cycling Australia. Посетено на 26 септември 2015.
  2. „Business and community > Team UniSA-Australia Supporters' Club > Team profiles > Miles Scotson“. Универзитет Јужна Австралија. Посетено на 26 септември 2015.
  3. „Groupama-FDJ confirm 28 riders for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  4. „Scotson World Champion“. Trinity College. Посетено на 16 април 2016.

ЗабелешкиУреди

  1. Скотсон бил стажант од август до декември 2016

Надворешни врскиУреди