Логан Овен

американски велосипедист

Логан Овен (англиски: Logan Owen; р. 25 март 1995) — американски професионален велокрос и друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1] Освоил етапа на Трката околу Јута 2015. Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[2]

Логан Овен
Овен на Тур де Бретањ 2014
Лични податоци
Цело имеЛоган Овен
Роден25 март 1995(1995-03-25)(29 г.)
Вашингтон, Вашингтон,  САД
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски и велокрос
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2006
2009–2012
Редлајн
Редлајн
Професионални клубови
2013

2014–2017
2018–2021
Калифорнија Џајант Бери Фармс
Хагенс Берман Аксеон
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
Последна промена
3 ноември 2022

Кариера уреди

Јуниорска кариера уреди

На пет години, Овен започнал да ја тестира новата титаниумска бемикс рамка за Редлајн.[3]

Развојна екипа Бисел (2014–17) уреди

Овен се приклучил на тогашниот Хагенс Берман Аксеон за сезоната 2014.[4]

Во 2016 година, Овен го освоил Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години по долго бегство, на крајот поминувајќи ја целта сам.

ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак (2018-2021) уреди

Во септември 2017 година било објавено дека Овен ќе се приклучи на ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак за сезоната 2018.[5]

Личен живот уреди

Овен е оженет со велосипедистката Клои Дајгерт.[6] Меѓутоа, тие се развеле во јануари 2020 година.[7]

Достигнувања уреди

Велокрос велосипедизам уреди

2004–2005
1.   Национално јуниорско првенство
2005–2006
1.   Национално јуниорско првенство
2006–2007
1.   Национално јуниорско првенство
2007–2008
1.   Национално јуниорско првенство
2008–2009
1.   Национално јуниорско првенство
2009–2010
1.   Национално јуниорско првенство
2011–2012
1.   Национално јуниорско првенство
2012–2013
1.   Национално јуниорско првенство
1. Велокрос Намур (јуниор)
2013–2014
1.   Државно првенство под 23 години
2014–2015
1.   Државно првенство под 23 години
2. Панамериканско првенство

Друмски велосипедизам уреди

2013
1.   Национално јуниорско друмско првенство
1.   Национално јуниорско критериум првенство
2. Краен пласман Курс де ла По (јуниори)
4. Светско јуниорско друмско првенство
2014
8. Париз-Рубе за млади
2015
1. Етапа 3 Трка околу Јута
2016
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади
2017
6. Краен пласман Волта ао Алентежо
1. Етапа 4

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2019 2020
  Џиро
  Тур
  Вуелта 126 105

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи уреди

  1. „EF Education - Nippo“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на January 1, 2021. Посетено на January 1, 2021.
  2. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на August 23, 2019.
  3. „Redline Bicycles › Redline in 2001“. Архивирано од изворникот на December 25, 2011. Посетено на February 3, 2012.
  4. Малак, Пет (18 октомври 2013). „14 riders make up Merckx's Bissell development squad“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 16 декември 2013.
  5. „Cannondale-Drapac signs Logan Owen“. cyclingnews.com. 28 септември 2017. Посетено на 7 ноември 2017.
  6. Бесере Џуниор, Џон (19 декември 2016). „Owen cycling success "almost overwhelming". Kitsap Sun. Brent Morris, Gannett Company. Посетено на 2 јануари 2018.
  7. Rogers, Neal (July 23, 2020). „Cyclists Kate Courtney and Chloé Dygert Go for God“. Red Bull. Red Bull Bulletin. Посетено на September 23, 2020.

Надворешни врски уреди