Мадс Педерсен (велосипедист)

дански велосипедист

Мадс Педерсен (дански: Mads Pedersen; р. 18 декември 1995) — дански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Трек-Сегафредо.[1]

Мадс Педерсен
Педерсен во 2017 година
Лични податоци
Цело имеМадс Педерсен
Роден18 декември 1995 (1995-12-18) (24 г.)
 Данска
Податоци за клубот
Мом. клубТрек-Сегафредо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2014–2015
2016
2017-
Култ Енерџи-Витал Вотер
Стелтинг Сервис Груп
Трек-Сегафредо
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Данска (2017)

Еднодневни трки и класици

MaillotDinamarca.svg Национален друмски првак (2017)
Последна промена
1 април 2018

Во август 2016 година, Трек-Сегафредо објавиле дека потпишале со Педерсен до 2018 година.[2] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[3]

ДостигнувањаУреди

2012
1.   Краен пласман Трка околу Истра
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Трофео Карлсберг
1. Етапа 3а (ITT)
1.   Краен пласман Синт-Мартинуспрејс Контих
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Пролог
1. Етапа 4
2013
1. Париз-Рубе за јуниори
1.   Краен пласман Мировна трка за јуниори
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2a (ITT)
1. Етапа 4
1.   Краен пласман Трофео Карлсберг
1. Етапа 3a (ITT)
1. Етапа 3b
1. Етапа 4
1. Етапа 4 Синт-Мартинуспрејс Контих
1. Аубел-Тимистер-Ла Глајзе
1.   Планински пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4 Гран при Рибиланд
1. Етапа 4 Џиро дела Луниџана
2.   Светско друмско јуниорско првенство
2014
1. Ешборн-Франкфурт под 23 години
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2015
1. Етапа 2 Тур де л’Авенир
2. Краен пласман ЗЛМ Ромпот Тур
1. Етапа 2 (TTT)
1. Етапа 3
6. Краен пласман Четири дена Денкерк
6. Ла Кот Пикард
8. Краен пласман Трка на Фјордовите
9. Трка околу Фландрија за младинци
2016
Трка околу Норвешка
1.   Планински пласмна
1. Етапа 3
1. Фиен Рунт
1. Катекурс
7. Трофеј Пореч
8. Краен пласман Три дена Де Пане
2017
1.   Национално друмско првенство
1.   Краен пласман Трка околу Данска
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 4 (ITT)
2018
1. Етапа 2 Хералд Сан Тур
2. Трка околу Фландрија
5. Дварс дор Вландерен

НаводиУреди

  1. „Мадс Педерсен“. Pro Cycling Stats. Посетено на 15 март 2015.
  2. „Trek-Segafredo confirm signing of Мадс Педерсен“. cyclingnews.com. 8 август 2016. Посетено на 8 август 2016.
  3. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врскиУреди