Морено Хофланд

холандски велосипедист

Морено Хофланд (холандски: Moreno Hofland; р. 31 август 1991) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Морено Хофланд
Хофланд на Три дена Западна Фландрија 2011
Лични податоци
Цело имеМорено Хофланд
Роден31 август 1991(1991-08-31)(32 г.)
Розендал,  Холандија
Висина1,79 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2010–2012 Рабобанк Континентал Тим
Професионални клубови
2013–2016
2017-2018
2019-
Бланко Про Сајклинг
Лото-Судал
ЕФ Едукејшн Фирст
Последна промена
9 февруари 2019

Во мај 2015 година, Холанд ја добил својата прва победа во сезоната во масовен спринт на втората етапа на Тур де Јоркшир.[2]

Достигнувања уреди

2011
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
Крајц Брајц
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2012
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. Етапа 2 Тур де л’Авенир
1. Етапа 4 Крајц Брајц
2013
1.   Краен пласман Трка околу Хајнан
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 6
1. Етапа 8
2014
1. Класик Волта Лимбург
1. Етапа Вуелта а Андалусија
1. Етапа 2 Париз-Ница
1. Етапа 1 Трка околу Хајнан
1. Етапа 1 Трка околу Јута
2. Курне-Брисел-Курне
2015
1. Етапа 2 Тур де Јоркшир
3. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Етапа 3
9. Класик РајдЛондон-Сари
2016
3. Национале Слејтингспрејс
2017
1. Класик Фамен Арден
3.   Европско друмско првенство
3. Класик Арнем-Венендал
4. Класик Про Такс
2018
8. Трка за сеќавање на Големата војна
9. Класик Хандзаме

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017
  Џиро 136 СО 139
  Тур
  Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2019. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. Емил Акселгард (2 мај 2015). „Hofland opens the LottoNL account in Yorkshire sprint“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 2 мај 2015.

Надворешни врски уреди