Јенте Бирманс

белгиски велосипедист

Јенте Бирманс (холандски: Jenthe Biermans; р. 30 октомври 1995) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Израел-Премиер Тек.[1]

Јенте Бирманс
Бирманс на Трката околу Германија 2018
Лични податоци
Цело имеЈенте Бирманс
Роден30 октомври 1995(1995-10-30)(28 г.)
Гел,  Белгија
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел-Премиер Тек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014

2015–2016
2017-2019
2020-
Џајант-Шимано Дивилопмент Тим
СЕГ Рејсинг
Катјуша-Алпесин
Израел старт-ап нејшн
Последна промена
10 ноември 2022

Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[2]

Достигнувања

уреди
2013
1.   Национално јуниорско друмско првенство
1. Трка околу Фландрија за јуниори
2015
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Париз-Рубе за млади
5. Париз-Тур за млади
2016
2. Париз-Рубе за млади
6. ГП Марсел Кинт
10. Краен пласман Крајц Брајц
2018
1.   Пласман на активен возач Трка околу Полска
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2019
10. Бинше-Шиме-Бинше
2020
10. Краен пласман Околу Словачка
2021
5. Курне-Брисел-Курне
2022
7. Велосипедски класик Мериленд
7. Полинорманд

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2019 2020 2021 2022
  Џиро 117 123
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Israel Start-Up Nation“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 May 2019.

Надворешни врски

уреди