< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

987 (CMLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 987. година од новата ера, 987. од првиот милениум, 87. од 10 век и осма од 980-тите.

987 г.  во други календари
Грегоријански календар 987
CMLXXXVII
Ab urbe condita 1740
Асирски календар 5737
Бахајски календар -857–-856
Бенгалски календар 394
Берберски календар 1937
Будистички календар 1531
Бурмански календар 349
Византиски календар 6495–6496
Еврејски календар 4747–4748
Ерменски календар 436
ԹՎ ՆԼԶ
Етиопски календар 979-980
Ирански календар 365–366
Исламски календар 376–377
Јулијански календар 987    CMLXXXVII
Кинески календар 丙戌年月日
(3623/3683)
— до —
丁亥年月日
(3624/3684)
Коптски календар 703–704
Корејски календар 3320
Календар Мингуо 925 пред РК
民前925年
Селевкидски календар 1298–1299
Тајландски сончев календар 1530
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1043–1044
 - Шака самват 909–910
 - Кали југа 4088–4089
Холоценски календар 10987
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6495 и 6496 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5737 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4747 и 4748 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1740.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 987. година се протега во 3623 и 3624, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3683 и 3684 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1530. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 376 и 377 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

  • Лиу Јонг, кинески поет од династијата Сонг.

ПочиналеУреди