< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

976 (CMLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 976 година од новата ера, 976. од првиот милениум, 76. од X век и седма од 970-тите.

976 во разни календари
Грегоријански календар976
CMLXXVI
Ab urbe condita1729
Ерменски календар425
ԹՎ ՆԻԵ
Асирски календар5726
Балиски календар897–898
Бенгалски календар383
Берберски календар1926
Будистички календар1520
Бурмански календар338
Византиски календар6484–6485
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3672 или 3612
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3673 или 3613
Коптски календар692–693
Етиопски календар968–969
Еврејски календар4736–4737
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1032–1033
 - Сачка ера897–898
 - Кали-југа4076–4077
Холоценски календар10976
Ирански календар354–355
Исламски календар365–366
Јапонски календарТенен 4 / Џоген 1
(貞元元年)
Јавански календар877–878
Јулијански календар976
CMLXXVI
Корејски календар3309
Мингуо-календар936 пред Р. Кина
民前936年
Нанакшахи−492
Селевкидски календар1287/1288 г.г.
Тајландски сончев календар1518–1519
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1102 или 721 или −51
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1103 или 722 или −50

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6484 и 6485 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5726 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4736 и 4737 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1729.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 976 година се протега во 3612 и 3613, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3672 и 3673 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1519. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 365 и 366 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди