< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

907 (CMVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 907 година од новата ера, 907. од првиот милениум, 7. од X век и осма од 900-тите.

907 во разни календари
Грегоријански календар907
CMVII
Ab urbe condita1660
Ерменски календар356
ԹՎ ՅԾԶ
Асирски календар5657
Балиски календар828–829
Бенгалски календар314
Берберски календар1857
Будистички календар1451
Бурмански календар269
Византиски календар6415–6416
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3603 или 3543
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3604 или 3544
Коптски календар623–624
Етиопски календар899–900
Еврејски календар4667–4668
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера963–964
 - Сачка ера828–829
 - Кали-југа4007–4008
Холоценски календар10907
Ирански календар285–286
Исламски календар294–295
Јапонски календарЕнги 7
(延喜7年)
Јавански календар806–807
Јулијански календар907
CMVII
Корејски календар3240
Мингуо-календар1005 пред Р. Кина
民前1005年
Нанакшахи−561
Селевкидски календар1218/1219 г.г.
Тајландски сончев календар1449–1450
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1033 или 652 или −120
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1034 или 653 или −119

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6415 и 6416 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5657 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4667 и 4668 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1660.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 907 година се протега во 3543 и 3544, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3603 и 3604 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1450. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 294 и 295 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   907 на Ризницата ?