< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

971 (CMLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 971 година од новата ера, 971. од првиот милениум, 71. од X век и втора од 970-тите.

971 во разни календари
Грегоријански календар971
CMLXXI
Ab urbe condita1724
Ерменски календар420
ԹՎ ՆԻ
Асирски календар5721
Балиски календар892–893
Бенгалски календар378
Берберски календар1921
Будистички календар1515
Бурмански календар333
Византиски календар6479–6480
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3667 или 3607
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3668 или 3608
Коптски календар687–688
Етиопски календар963–964
Еврејски календар4731–4732
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1027–1028
 - Сачка ера892–893
 - Кали-југа4071–4072
Холоценски календар10971
Ирански календар349–350
Исламски календар360–361
Јапонски календарТенроку 2
(天禄2年)
Јавански календар872–873
Јулијански календар971
CMLXXI
Корејски календар3304
Мингуо-календар941 пред Р. Кина
民前941年
Нанакшахи−497
Селевкидски календар1282/1283 г.г.
Тајландски сончев календар1513–1514
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1097 или 716 или −56
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1098 или 717 или −55

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6479 и 6480 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5721 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4731 и 4732 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1724.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 971 година се протега во 3607 и 3608, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3667 и 3668 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1514. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 360 и 361 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   971 на Ризницата ?