< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

957 (CMLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 957 година од новата ера, 957. од првиот милениум, 57. од X век и осма од 950-тите.

957 во разни календари
Грегоријански календар957
CMLVII
Ab urbe condita1710
Ерменски календар406
ԹՎ ՆԶ
Асирски календар5707
Балиски календар878–879
Бенгалски календар364
Берберски календар1907
Будистички календар1501
Бурмански календар319
Византиски календар6465–6466
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3653 или 3593
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3654 или 3594
Коптски календар673–674
Етиопски календар949–950
Еврејски календар4717–4718
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1013–1014
 - Сачка ера878–879
 - Кали-југа4057–4058
Холоценски календар10957
Ирански календар335–336
Исламски календар345–346
Јапонски календарТенрјаку 11 / Тентоку 1
(天徳元年)
Јавански календар857–858
Јулијански календар957
CMLVII
Корејски календар3290
Мингуо-календар955 пред Р. Кина
民前955年
Нанакшахи−511
Селевкидски календар1268/1269 г.г.
Тајландски сончев календар1499–1500
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1083 или 702 или −70
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1084 или 703 или −69

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6465 и 6466 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5707 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4717 и 4718 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1710.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 957 година се протега во 3593 и 3594, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3653 и 3654 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1500. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 345 и 346 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   957 на Ризницата ?