< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

993 (CMXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 993. година од новата ера, 993. од првиот милениум, 93. од 10 век и четвртта од 990-тите.

993 г.  во други календари
Грегоријански календар 993
CMXCIII
Ab urbe condita 1746
Асирски календар 5743
Бахајски календар -851–-850
Бенгалски календар 400
Берберски календар 1943
Будистички календар 1537
Бурмански календар 355
Византиски календар 6501–6502
Еврејски календар 4753–4754
Ерменски календар 442
ԹՎ ՆԽԲ
Етиопски календар 985-986
Ирански календар 371–372
Исламски календар 382–383
Јулијански календар 993    CMXCIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3629/3689)
— до —
癸巳年月日
(3630/3690)
Коптски календар 709–710
Корејски календар 3326
Календар Мингуо 919 пред РК
民前919年
Селевкидски календар 1304–1305
Тајландски сончев календар 1536
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1049–1050
 - Шака самват 915–916
 - Кали југа 4094–4095
Холоценски календар 10993
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6501 и 6502 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5743 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4753 и 4754 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1746.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 993. година се протега во 3629 и 3630, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3689 и 3690 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1536. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 382 и 383 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди