< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

990 (CMXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 990 година од новата ера, 990. од првиот милениум, 90. од X век и прва од 990-тите.

990 во разни календари
Грегоријански календар990
CMXC
Ab urbe condita1743
Ерменски календар439
ԹՎ ՆԼԹ
Асирски календар5740
Балиски календар911–912
Бенгалски календар397
Берберски календар1940
Будистички календар1534
Бурмански календар352
Византиски календар6498–6499
Кинески календар己丑(зем. вол)
3686 или 3626
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3687 или 3627
Коптски календар706–707
Етиопски календар982–983
Еврејски календар4750–4751
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1046–1047
 - Сачка ера911–912
 - Кали-југа4090–4091
Холоценски календар10990
Ирански календар368–369
Исламски календар379–380
Јапонски календарЕјсо 3 / Шорјаку 1
(正暦元年)
Јавански календар891–892
Јулијански календар990
CMXC
Корејски календар3323
Мингуо-календар922 пред Р. Кина
民前922年
Нанакшахи−478
Селевкидски календар1301/1302 г.г.
Тајландски сончев календар1532–1533
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1116 или 735 или −37
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1117 или 736 или −36

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6498 и 6499 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5740 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4750 и 4751 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1743.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 990 година се протега во 3626 и 3627, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3686 и 3687 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1533. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 379 и 380 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   990 на Ризницата ?