< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

914 (CMXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 914 година од новата ера, 914. од првиот милениум, 14. од X век и петта од 910-тите.

914 во разни календари
Грегоријански календар914
CMXIV
Ab urbe condita1667
Ерменски календар363
ԹՎ ՅԿԳ
Асирски календар5664
Балиски календар835–836
Бенгалски календар321
Берберски календар1864
Будистички календар1458
Бурмански календар276
Византиски календар6422–6423
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3610 или 3550
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3611 или 3551
Коптски календар630–631
Етиопски календар906–907
Еврејски календар4674–4675
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера970–971
 - Сачка ера835–836
 - Кали-југа4014–4015
Холоценски календар10914
Ирански календар292–293
Исламски календар301–302
Јапонски календарЕнги 14
(延喜14年)
Јавански календар813–814
Јулијански календар914
CMXIV
Корејски календар3247
Мингуо-календар998 пред Р. Кина
民前998年
Нанакшахи−554
Селевкидски календар1225/1226 г.г.
Тајландски сончев календар1456–1457
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1040 или 659 или −113
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1041 или 660 или −112

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6422 и 6423 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5664 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4674 и 4675 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1667.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 914 година се протега во 3550 и 3551, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3610 и 3611 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1457. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 301 и 302 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   914 на Ризницата ?