< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

956 (CMLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 956 година од новата ера, 956. од првиот милениум, 56. од X век и седма од 950-тите.

956 во разни календари
Грегоријански календар956
CMLVI
Ab urbe condita1709
Ерменски календар405
ԹՎ ՆԵ
Асирски календар5706
Балиски календар877–878
Бенгалски календар363
Берберски календар1906
Будистички календар1500
Бурмански календар318
Византиски календар6464–6465
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3652 или 3592
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3653 или 3593
Коптски календар672–673
Етиопски календар948–949
Еврејски календар4716–4717
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1012–1013
 - Сачка ера877–878
 - Кали-југа4056–4057
Холоценски календар10956
Ирански календар334–335
Исламски календар344–345
Јапонски календарТенрјаку 10
(天暦10年)
Јавански календар856–857
Јулијански календар956
CMLVI
Корејски календар3289
Мингуо-календар956 пред Р. Кина
民前956年
Нанакшахи−512
Селевкидски календар1267/1268 г.г.
Тајландски сончев календар1498–1499
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1082 или 701 или −71
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1083 или 702 или −70

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6464 и 6465 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5706 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4716 и 4717 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1709.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 956 година се протега во 3592 и 3593, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3652 и 3653 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1499. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 344 и 345 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   956 на Ризницата ?