< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

946 (CMXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 946 година од новата ера, 946. од првиот милениум, 46. од X век и седма од 940-тите.

946 во разни календари
Грегоријански календар946
CMXLVI
Ab urbe condita1699
Ерменски календар395
ԹՎ ՅՂԵ
Асирски календар5696
Балиски календар867–868
Бенгалски календар353
Берберски календар1896
Будистички календар1490
Бурмански календар308
Византиски календар6454–6455
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3642 или 3582
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3643 или 3583
Коптски календар662–663
Етиопски календар938–939
Еврејски календар4706–4707
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1002–1003
 - Сачка ера867–868
 - Кали-југа4046–4047
Холоценски календар10946
Ирански календар324–325
Исламски календар334–335
Јапонски календарТенгјо 9
(天慶9年)
Јавански календар846–847
Јулијански календар946
CMXLVI
Корејски календар3279
Мингуо-календар966 пред Р. Кина
民前966年
Нанакшахи−522
Селевкидски календар1257/1258 г.г.
Тајландски сончев календар1488–1489
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1072 или 691 или −81
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1073 или 692 или −80

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6454 и 6455 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5696 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4706 и 4707 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1699.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 946 година се протега во 3582 и 3583, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3642 и 3643 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1489. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 334 и 335 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди