< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

958 (CMLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 958 година од новата ера, 958. од првиот милениум, 58. од X век и деветта од 950-тите.

958 во разни календари
Грегоријански календар958
CMLVIII
Ab urbe condita1711
Ерменски календар407
ԹՎ ՆԷ
Асирски календар5708
Балиски календар879–880
Бенгалски календар365
Берберски календар1908
Будистички календар1502
Бурмански календар320
Византиски календар6466–6467
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3654 или 3594
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3655 или 3595
Коптски календар674–675
Етиопски календар950–951
Еврејски календар4718–4719
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1014–1015
 - Сачка ера879–880
 - Кали-југа4058–4059
Холоценски календар10958
Ирански календар336–337
Исламски календар346–347
Јапонски календарТентоку 2
(天徳2年)
Јавански календар858–859
Јулијански календар958
CMLVIII
Корејски календар3291
Мингуо-календар954 пред Р. Кина
民前954年
Нанакшахи−510
Селевкидски календар1269/1270 г.г.
Тајландски сончев календар1500–1501
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1084 или 703 или −69
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1085 или 704 или −68

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6466 и 6467 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5708 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4718 и 4719 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1711.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 958 година се протега во 3594 и 3595, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3654 и 3655 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1501. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 346 и 347 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди