< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

930 (CMXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 930. година од новата ера, 930. од првиот милениум, 30. од 10 век и прва од 930-тите.

930 г.  во други календари
Грегоријански календар 930
CMXXX
Ab urbe condita 1683
Асирски календар 5680
Бахајски календар -914–-913
Бенгалски календар 337
Берберски календар 1880
Будистички календар 1474
Бурмански календар 292
Византиски календар 6438–6439
Еврејски календар 4690–4691
Ерменски календар 379
ԹՎ ՅՀԹ
Етиопски календар 922-923
Ирански календар 308–309
Исламски календар 317–318
Јулијански календар 930    CMXXX
Кинески календар 己丑年月日
(3566/3626)
— до —
庚寅年月日
(3567/3627)
Коптски календар 646–647
Корејски календар 3263
Календар Мингуо 982 пред РК
民前982年
Селевкидски календар 1241–1242
Тајландски сончев календар 1473
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 986–987
 - Шака самват 852–853
 - Кали југа 4031–4032
Холоценски календар 10930
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6438 и 6439 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5680 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4690 и 4691 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1683.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 930. година се протега во 3566 и 3567, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3626 и 3627 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1473. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 317 и 318 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди