< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

921 (CMXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 921 година од новата ера, 921. од првиот милениум, 21. од X век и втора од 920-тите.

921 во разни календари
Грегоријански календар921
CMXXI
Ab urbe condita1674
Ерменски календар370
ԹՎ ՅՀ
Асирски календар5671
Балиски календар842–843
Бенгалски календар328
Берберски календар1871
Будистички календар1465
Бурмански календар283
Византиски календар6429–6430
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3617 или 3557
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3618 или 3558
Коптски календар637–638
Етиопски календар913–914
Еврејски календар4681–4682
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера977–978
 - Сачка ера842–843
 - Кали-југа4021–4022
Холоценски календар10921
Ирански календар299–300
Исламски календар308–309
Јапонски календарЕнги 21
(延喜21年)
Јавански календар820–821
Јулијански календар921
CMXXI
Корејски календар3254
Мингуо-календар991 пред Р. Кина
民前991年
Нанакшахи−547
Селевкидски календар1232/1233 г.г.
Тајландски сончев календар1463–1464
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1047 или 666 или −106
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1048 или 667 или −105

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6429 и 6430 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5671 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4681 и 4682 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1674.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 921 година се протега во 3557 и 3558, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3617 и 3618 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1464. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 308 и 309 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   921 на Ризницата ?