< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

939 (CMXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 939 година од новата ера, 939. од првиот милениум, 39. од X век и последна од 930-тите.

939 во разни календари
Грегоријански календар939
CMXXXIX
Ab urbe condita1692
Ерменски календар388
ԹՎ ՅՁԸ
Асирски календар5689
Балиски календар860–861
Бенгалски календар346
Берберски календар1889
Будистички календар1483
Бурмански календар301
Византиски календар6447–6448
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3635 или 3575
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3636 или 3576
Коптски календар655–656
Етиопски календар931–932
Еврејски календар4699–4700
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера995–996
 - Сачка ера860–861
 - Кали-југа4039–4040
Холоценски календар10939
Ирански календар317–318
Исламски календар327–328
Јапонски календарТенгјо 2
(天慶2年)
Јавански календар839–840
Јулијански календар939
CMXXXIX
Корејски календар3272
Мингуо-календар973 пред Р. Кина
民前973年
Нанакшахи−529
Селевкидски календар1250/1251 г.г.
Тајландски сончев календар1481–1482
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1065 или 684 или −88
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1066 или 685 или −87

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6447 и 6448 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5689 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4699 и 4700 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1692.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 939 година се протега во 3575 и 3576, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3635 и 3636 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1482. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 327 и 328 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   939 на Ризницата ?