< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

927 (CMXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 927 година од новата ера, 927. од првиот милениум, 27. од X век и осма од 920-тите.

927 во разни календари
Грегоријански календар927
CMXXVII
Ab urbe condita1680
Ерменски календар376
ԹՎ ՅՀԶ
Асирски календар5677
Балиски календар848–849
Бенгалски календар334
Берберски календар1877
Будистички календар1471
Бурмански календар289
Византиски календар6435–6436
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3623 или 3563
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3624 или 3564
Коптски календар643–644
Етиопски календар919–920
Еврејски календар4687–4688
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера983–984
 - Сачка ера848–849
 - Кали-југа4027–4028
Холоценски календар10927
Ирански календар305–306
Исламски календар314–315
Јапонски календарЕнчо 5
(延長5年)
Јавански календар826–827
Јулијански календар927
CMXXVII
Корејски календар3260
Мингуо-календар985 пред Р. Кина
民前985年
Нанакшахи−541
Селевкидски календар1238/1239 г.г.
Тајландски сончев календар1469–1470
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1053 или 672 или −100
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1054 или 673 или −99

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6435 и 6436 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5677 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4687 и 4688 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1680.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 927 година се протега во 3563 и 3564, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3623 и 3624 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1470. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 314 и 315 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди