< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

999 (CMXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 999 година од новата ера, 999. од првиот милениум, 99. од X век и последна од 990-тите.

999 во разни календари
Грегоријански календар999
CMXCIX
Ab urbe condita1752
Ерменски календар448
ԹՎ ՆԽԸ
Асирски календар5749
Балиски календар920–921
Бенгалски календар406
Берберски календар1949
Будистички календар1543
Бурмански календар361
Византиски календар6507–6508
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3695 или 3635
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3696 или 3636
Коптски календар715–716
Етиопски календар991–992
Еврејски календар4759–4760
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1055–1056
 - Сачка ера920–921
 - Кали-југа4099–4100
Холоценски календар10999
Ирански календар377–378
Исламски календар389–390
Јапонски календарЧотоку 5 / Чохо 1
(長保元年)
Јавански календар900–901
Јулијански календар999
CMXCIX
Корејски календар3332
Мингуо-календар913 пред Р. Кина
民前913年
Нанакшахи−469
Селевкидски календар1310/1311 г.г.
Тајландски сончев календар1541–1542
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1125 или 744 или −28
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1126 или 745 или −27

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6507 и 6508 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5749 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4759 и 4760 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1752.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 999 година се протега во 3635 и 3636, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3695 и 3696 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1542. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 389 и 390 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   999 на Ризницата ?