< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

906 (CMVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 906 година од новата ера, 906. од првиот милениум, 6. од X век и седма од 900-тите.

906 во разни календари
Грегоријански календар906
CMVI
Ab urbe condita1659
Ерменски календар355
ԹՎ ՅԾԵ
Асирски календар5656
Балиски календар827–828
Бенгалски календар313
Берберски календар1856
Будистички календар1450
Бурмански календар268
Византиски календар6414–6415
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3602 или 3542
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3603 или 3543
Коптски календар622–623
Етиопски календар898–899
Еврејски календар4666–4667
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера962–963
 - Сачка ера827–828
 - Кали-југа4006–4007
Холоценски календар10906
Ирански календар284–285
Исламски календар293–294
Јапонски календарЕнги 6
(延喜6年)
Јавански календар805–806
Јулијански календар906
CMVI
Корејски календар3239
Мингуо-календар1006 пред Р. Кина
民前1006年
Нанакшахи−562
Селевкидски календар1217/1218 г.г.
Тајландски сончев календар1448–1449
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1032 или 651 или −121
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1033 или 652 или −120

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6414 и 6415 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5656 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4666 и 4667 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1659.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 906 година се протега во 3542 и 3543, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3602 и 3603 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1449. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 293 и 294 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди