< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

941 (CMXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 941 година од новата ера, 941. од првиот милениум, 41. од X век и втора од 940-тите.

941 во разни календари
Грегоријански календар941
CMXLI
Ab urbe condita1694
Ерменски календар390
ԹՎ ՅՂ
Асирски календар5691
Балиски календар862–863
Бенгалски календар348
Берберски календар1891
Будистички календар1485
Бурмански календар303
Византиски календар6449–6450
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3637 или 3577
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3638 или 3578
Коптски календар657–658
Етиопски календар933–934
Еврејски календар4701–4702
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера997–998
 - Сачка ера862–863
 - Кали-југа4041–4042
Холоценски календар10941
Ирански календар319–320
Исламски календар329–330
Јапонски календарТенгјо 4
(天慶4年)
Јавански календар841–842
Јулијански календар941
CMXLI
Корејски календар3274
Мингуо-календар971 пред Р. Кина
民前971年
Нанакшахи−527
Селевкидски календар1252/1253 г.г.
Тајландски сончев календар1483–1484
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1067 или 686 или −86
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1068 или 687 или −85

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6449 и 6450 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5691 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4701 и 4702 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1694.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 941 година се протега во 3577 и 3578, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3637 и 3638 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1484. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 329 и 330 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   941 на Ризницата ?