< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

998 (CMXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 998 година од новата ера, 998. од првиот милениум, 98. од X век и деветта од 990-тите.

998 во разни календари
Грегоријански календар998
CMXCVIII
Ab urbe condita1751
Ерменски календар447
ԹՎ ՆԽԷ
Асирски календар5748
Балиски календар919–920
Бенгалски календар405
Берберски календар1948
Будистички календар1542
Бурмански календар360
Византиски календар6506–6507
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3694 или 3634
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3695 или 3635
Коптски календар714–715
Етиопски календар990–991
Еврејски календар4758–4759
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1054–1055
 - Сачка ера919–920
 - Кали-југа4098–4099
Холоценски календар10998
Ирански календар376–377
Исламски календар387–389
Јапонски календарЧотоку 4
(長徳4年)
Јавански календар899–900
Јулијански календар998
CMXCVIII
Корејски календар3331
Мингуо-календар914 пред Р. Кина
民前914年
Нанакшахи−470
Селевкидски календар1309/1310 г.г.
Тајландски сончев календар1540–1541
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1124 или 743 или −29
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1125 или 744 или −28

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6506 и 6507 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5748 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4758 и 4759 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1751.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 998 година се протега во 3634 и 3635, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3694 и 3695 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1541. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 387 и 389 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   998 на Ризницата ?