< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

994 (CMXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 994 година од новата ера, 994. од првиот милениум, 94. од X век и петта од 990-тите.

994 во разни календари
Грегоријански календар994
CMXCIV
Ab urbe condita1747
Ерменски календар443
ԹՎ ՆԽԳ
Асирски календар5744
Балиски календар915–916
Бенгалски календар401
Берберски календар1944
Будистички календар1538
Бурмански календар356
Византиски календар6502–6503
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3690 или 3630
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3691 или 3631
Коптски календар710–711
Етиопски календар986–987
Еврејски календар4754–4755
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1050–1051
 - Сачка ера915–916
 - Кали-југа4094–4095
Холоценски календар10994
Ирански календар372–373
Исламски календар383–384
Јапонски календарШорјаку 5
(正暦5年)
Јавански календар895–896
Јулијански календар994
CMXCIV
Корејски календар3327
Мингуо-календар918 пред Р. Кина
民前918年
Нанакшахи−474
Селевкидски календар1305/1306 г.г.
Тајландски сончев календар1536–1537
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1120 или 739 или −33
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1121 или 740 или −32

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6502 и 6503 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5744 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4754 и 4755 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1747.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 994 година се протега во 3630 и 3631, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3690 и 3691 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1537. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 383 и 384 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   994 на Ризницата ?