< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

965 (CMLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 965 година од новата ера, 965. од првиот милениум, 65. од X век и шеста од 960-тите.

965 во разни календари
Грегоријански календар965
CMLXV
Ab urbe condita1718
Ерменски календар414
ԹՎ ՆԺԴ
Асирски календар5715
Балиски календар886–887
Бенгалски календар372
Берберски календар1915
Будистички календар1509
Бурмански календар327
Византиски календар6473–6474
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3661 или 3601
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3662 или 3602
Коптски календар681–682
Етиопски календар957–958
Еврејски календар4725–4726
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1021–1022
 - Сачка ера886–887
 - Кали-југа4065–4066
Холоценски календар10965
Ирански календар343–344
Исламски календар353–355
Јапонски календарКохо 2
(康保2年)
Јавански календар865–866
Јулијански календар965
CMLXV
Корејски календар3298
Мингуо-календар947 пред Р. Кина
民前947年
Нанакшахи−503
Селевкидски календар1276/1277 г.г.
Тајландски сончев календар1507–1508
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1091 или 710 или −62
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1092 или 711 или −61

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6473 и 6474 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5715 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4725 и 4726 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1718.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 965 година се протега во 3601 и 3602, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3661 и 3662 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1508. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 353 и 355 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   965 на Ризницата ?