< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

977 (CMLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 977 година од новата ера, 977. од првиот милениум, 77. од X век и осма од 970-тите.

977 во разни календари
Грегоријански календар977
CMLXXVII
Ab urbe condita1730
Ерменски календар426
ԹՎ ՆԻԶ
Асирски календар5727
Балиски календар898–899
Бенгалски календар384
Берберски календар1927
Будистички календар1521
Бурмански календар339
Византиски календар6485–6486
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3673 или 3613
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3674 или 3614
Коптски календар693–694
Етиопски календар969–970
Еврејски календар4737–4738
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1033–1034
 - Сачка ера898–899
 - Кали-југа4077–4078
Холоценски календар10977
Ирански календар355–356
Исламски календар366–367
Јапонски календарЏоген 2
(貞元2年)
Јавански календар878–879
Јулијански календар977
CMLXXVII
Корејски календар3310
Мингуо-календар935 пред Р. Кина
民前935年
Нанакшахи−491
Селевкидски календар1288/1289 г.г.
Тајландски сончев календар1519–1520
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1103 или 722 или −50
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1104 или 723 или −49

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6485 и 6486 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5727 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4737 и 4738 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1730.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 977 година се протега во 3613 и 3614, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3673 и 3674 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1520. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 366 и 367 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди