< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

905 (CMV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 905 година од новата ера, 905. од првиот милениум, 5. од X век и шеста од 900-тите.

905 во разни календари
Грегоријански календар905
CMV
Ab urbe condita1658
Ерменски календар354
ԹՎ ՅԾԴ
Асирски календар5655
Балиски календар826–827
Бенгалски календар312
Берберски календар1855
Будистички календар1449
Бурмански календар267
Византиски календар6413–6414
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3601 или 3541
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3602 или 3542
Коптски календар621–622
Етиопски календар897–898
Еврејски календар4665–4666
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера961–962
 - Сачка ера826–827
 - Кали-југа4005–4006
Холоценски календар10905
Ирански календар283–284
Исламски календар292–293
Јапонски календарЕнги 5
(延喜5年)
Јавански календар804–805
Јулијански календар905
CMV
Корејски календар3238
Мингуо-календар1007 пред Р. Кина
民前1007年
Нанакшахи−563
Селевкидски календар1216/1217 г.г.
Тајландски сончев календар1447–1448
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1031 или 650 или −122
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1032 или 651 или −121

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6413 и 6414 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5655 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4665 и 4666 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1658.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 905 година се протега во 3541 и 3542, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3601 и 3602 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1448. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 292 и 293 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   905 на Ризницата ?