< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

997 (CMXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 997 година од новата ера, 997. од првиот милениум, 97. од X век и осма од 990-тите.

997 во разни календари
Грегоријански календар997
CMXCVII
Ab urbe condita1750
Ерменски календар446
ԹՎ ՆԽԶ
Асирски календар5747
Балиски календар918–919
Бенгалски календар404
Берберски календар1947
Будистички календар1541
Бурмански календар359
Византиски календар6505–6506
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3693 или 3633
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3694 или 3634
Коптски календар713–714
Етиопски календар989–990
Еврејски календар4757–4758
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1053–1054
 - Сачка ера918–919
 - Кали-југа4097–4098
Холоценски календар10997
Ирански календар375–376
Исламски календар386–387
Јапонски календарЧотоку 3
(長徳3年)
Јавански календар898–899
Јулијански календар997
CMXCVII
Корејски календар3330
Мингуо-календар915 пред Р. Кина
民前915年
Нанакшахи−471
Селевкидски календар1308/1309 г.г.
Тајландски сончев календар1539–1540
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1123 или 742 или −30
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1124 или 743 или −29

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6505 и 6506 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5747 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4757 и 4758 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1750.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 997 година се протега во 3633 и 3634, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3693 и 3694 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1540. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 386 и 387 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   997 на Ризницата ?