< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

996 (CMXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 996 година од новата ера, 996. од првиот милениум, 96. од X век и седма од 990-тите.

996 во разни календари
Грегоријански календар996
CMXCVI
Ab urbe condita1749
Ерменски календар445
ԹՎ ՆԽԵ
Асирски календар5746
Балиски календар917–918
Бенгалски календар403
Берберски календар1946
Будистички календар1540
Бурмански календар358
Византиски календар6504–6505
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3692 или 3632
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3693 или 3633
Коптски календар712–713
Етиопски календар988–989
Еврејски календар4756–4757
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1052–1053
 - Сачка ера917–918
 - Кали-југа4096–4097
Холоценски календар10996
Ирански календар374–375
Исламски календар385–386
Јапонски календарЧотоку 2
(長徳2年)
Јавански календар897–898
Јулијански календар996
CMXCVI
Корејски календар3329
Мингуо-календар916 пред Р. Кина
民前916年
Нанакшахи−472
Селевкидски календар1307/1308 г.г.
Тајландски сончев календар1538–1539
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1122 или 741 или −31
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1123 или 742 или −30

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6504 и 6505 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5746 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4756 и 4757 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1749.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 996 година се протега во 3632 и 3633, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3692 и 3693 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1539. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 385 и 386 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   996 на Ризницата ?