< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

961 (CMLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 961 година од новата ера, 961. од првиот милениум, 61. од X век и втора од 960-тите.

961 во разни календари
Грегоријански календар961
CMLXI
Ab urbe condita1714
Ерменски календар410
ԹՎ ՆԺ
Асирски календар5711
Балиски календар882–883
Бенгалски календар368
Берберски календар1911
Будистички календар1505
Бурмански календар323
Византиски календар6469–6470
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3657 или 3597
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3658 или 3598
Коптски календар677–678
Етиопски календар953–954
Еврејски календар4721–4722
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1017–1018
 - Сачка ера882–883
 - Кали-југа4061–4062
Холоценски календар10961
Ирански календар339–340
Исламски календар349–350
Јапонски календарТентоку 5 / Ова 1
(応和元年)
Јавански календар861–862
Јулијански календар961
CMLXI
Корејски календар3294
Мингуо-календар951 пред Р. Кина
民前951年
Нанакшахи−507
Селевкидски календар1272/1273 г.г.
Тајландски сончев календар1503–1504
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1087 или 706 или −66
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1088 или 707 или −65

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6469 и 6470 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5711 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4721 и 4722 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1714.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 961 година се протега во 3597 и 3598, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3657 и 3658 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1504. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 349 и 350 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   961 на Ризницата ?