< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

911 (CMXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 911 година од новата ера, 911. од првиот милениум, 11. од X век и втора од 910-тите.

911 во разни календари
Грегоријански календар911
CMXI
Ab urbe condita1664
Ерменски календар360
ԹՎ ՅԿ
Асирски календар5661
Балиски календар832–833
Бенгалски календар318
Берберски календар1861
Будистички календар1455
Бурмански календар273
Византиски календар6419–6420
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3607 или 3547
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3608 или 3548
Коптски календар627–628
Етиопски календар903–904
Еврејски календар4671–4672
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера967–968
 - Сачка ера832–833
 - Кали-југа4011–4012
Холоценски календар10911
Ирански календар289–290
Исламски календар298–299
Јапонски календарЕнги 11
(延喜11年)
Јавански календар810–811
Јулијански календар911
CMXI
Корејски календар3244
Мингуо-календар1001 пред Р. Кина
民前1001年
Нанакшахи−557
Селевкидски календар1222/1223 г.г.
Тајландски сончев календар1453–1454
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1037 или 656 или −116
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1038 или 657 или −115

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6419 и 6420 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5661 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4671 и 4672 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1664.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 911 година се протега во 3547 и 3548, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3607 и 3608 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1454. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 298 и 299 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди