< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

923 (CMXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 923 година од новата ера, 923. од првиот милениум, 23. од X век и четвртта од 920-тите.

923 во разни календари
Грегоријански календар923
CMXXIII
Ab urbe condita1676
Ерменски календар372
ԹՎ ՅՀԲ
Асирски календар5673
Балиски календар844–845
Бенгалски календар330
Берберски календар1873
Будистички календар1467
Бурмански календар285
Византиски календар6431–6432
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3619 или 3559
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3620 или 3560
Коптски календар639–640
Етиопски календар915–916
Еврејски календар4683–4684
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера979–980
 - Сачка ера844–845
 - Кали-југа4023–4024
Холоценски календар10923
Ирански календар301–302
Исламски календар310–311
Јапонски календарЕнги 23 / Енчо 1
(延長元年)
Јавански календар822–823
Јулијански календар923
CMXXIII
Корејски календар3256
Мингуо-календар989 пред Р. Кина
民前989年
Нанакшахи−545
Селевкидски календар1234/1235 г.г.
Тајландски сончев календар1465–1466
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1049 или 668 или −104
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1050 или 669 или −103

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6431 и 6432 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5673 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4683 и 4684 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1676.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 923 година се протега во 3559 и 3560, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3619 и 3620 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1466. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 310 и 311 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Роберт I (Франција)