< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

985 (CMLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 985 година од новата ера, 985. од првиот милениум, 85. од X век и шеста од 980-тите.

985 во разни календари
Грегоријански календар985
CMLXXXV
Ab urbe condita1738
Ерменски календар434
ԹՎ ՆԼԴ
Асирски календар5735
Балиски календар906–907
Бенгалски календар392
Берберски календар1935
Будистички календар1529
Бурмански календар347
Византиски календар6493–6494
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3681 или 3621
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3682 или 3622
Коптски календар701–702
Етиопски календар977–978
Еврејски календар4745–4746
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1041–1042
 - Сачка ера906–907
 - Кали-југа4085–4086
Холоценски календар10985
Ирански календар363–364
Исламски календар374–375
Јапонски календарЕјкан 3 / Кана 1
(寛和元年)
Јавански календар886–887
Јулијански календар985
CMLXXXV
Корејски календар3318
Мингуо-календар927 пред Р. Кина
民前927年
Нанакшахи−483
Селевкидски календар1296/1297 г.г.
Тајландски сончев календар1527–1528
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1111 или 730 или −42
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1112 или 731 или −41

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6493 и 6494 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5735 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4745 и 4746 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1738.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 985 година се протега во 3621 и 3622, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3681 и 3682 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1528. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 374 и 375 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   985 на Ризницата ?