< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

991 (CMXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 991 година од новата ера, 991. од првиот милениум, 91. од X век и втора од 990-тите.

991 во разни календари
Грегоријански календар991
CMXCI
Ab urbe condita1744
Ерменски календар440
ԹՎ ՆԽ
Асирски календар5741
Балиски календар912–913
Бенгалски календар398
Берберски календар1941
Будистички календар1535
Бурмански календар353
Византиски календар6499–6500
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3687 или 3627
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3688 или 3628
Коптски календар707–708
Етиопски календар983–984
Еврејски календар4751–4752
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1047–1048
 - Сачка ера912–913
 - Кали-југа4091–4092
Холоценски календар10991
Ирански календар369–370
Исламски календар380–381
Јапонски календарШорјаку 2
(正暦2年)
Јавански календар892–893
Јулијански календар991
CMXCI
Корејски календар3324
Мингуо-календар921 пред Р. Кина
民前921年
Нанакшахи−477
Селевкидски календар1302/1303 г.г.
Тајландски сончев календар1533–1534
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1117 или 736 или −36
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1118 или 737 или −35

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6499 и 6500 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5741 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4751 и 4752 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1744.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 991 година се протега во 3627 и 3628, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3687 и 3688 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1534. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 380 и 381 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   991 на Ризницата ?