< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

908 (CMVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 908 година од новата ера, 908. од првиот милениум, 8. од X век и деветта од 900-тите.

908 во разни календари
Грегоријански календар908
CMVIII
Ab urbe condita1661
Ерменски календар357
ԹՎ ՅԾԷ
Асирски календар5658
Балиски календар829–830
Бенгалски календар315
Берберски календар1858
Будистички календар1452
Бурмански календар270
Византиски календар6416–6417
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3604 или 3544
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3605 или 3545
Коптски календар624–625
Етиопски календар900–901
Еврејски календар4668–4669
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера964–965
 - Сачка ера829–830
 - Кали-југа4008–4009
Холоценски календар10908
Ирански календар286–287
Исламски календар295–296
Јапонски календарЕнги 8
(延喜8年)
Јавански календар807–808
Јулијански календар908
CMVIII
Корејски календар3241
Мингуо-календар1004 пред Р. Кина
民前1004年
Нанакшахи−560
Селевкидски календар1219/1220 г.г.
Тајландски сончев календар1450–1451
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1034 или 653 или −119
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1035 или 654 или −118

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6416 и 6417 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5658 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4668 и 4669 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1661.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 908 година се протега во 3544 и 3545, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3604 и 3605 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1451. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 295 и 296 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди