< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

952 (CMLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 952 година од новата ера, 952. од првиот милениум, 52. од X век и трета од 950-тите.

952 во разни календари
Грегоријански календар952
CMLII
Ab urbe condita1705
Ерменски календар401
ԹՎ ՆԱ
Асирски календар5702
Балиски календар873–874
Бенгалски календар359
Берберски календар1902
Будистички календар1496
Бурмански календар314
Византиски календар6460–6461
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3648 или 3588
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3649 или 3589
Коптски календар668–669
Етиопски календар944–945
Еврејски календар4712–4713
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1008–1009
 - Сачка ера873–874
 - Кали-југа4052–4053
Холоценски календар10952
Ирански календар330–331
Исламски календар340–341
Јапонски календарТенрјаку 6
(天暦6年)
Јавански календар852–853
Јулијански календар952
CMLII
Корејски календар3285
Мингуо-календар960 пред Р. Кина
民前960年
Нанакшахи−516
Селевкидски календар1263/1264 г.г.
Тајландски сончев календар1494–1495
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1078 или 697 или −75
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1079 или 698 или −74

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6460 и 6461 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5702 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4712 и 4713 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1705.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 952 година се протега во 3588 и 3589, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3648 и 3649 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1495. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 340 и 341 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди