< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

979 (CMLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 979 година од новата ера, 979. од првиот милениум, 79. од X век и последна од 970-тите.

979 во разни календари
Грегоријански календар979
CMLXXIX
Ab urbe condita1732
Ерменски календар428
ԹՎ ՆԻԸ
Асирски календар5729
Балиски календар900–901
Бенгалски календар386
Берберски календар1929
Будистички календар1523
Бурмански календар341
Византиски календар6487–6488
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3675 или 3615
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3676 или 3616
Коптски календар695–696
Етиопски календар971–972
Еврејски календар4739–4740
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1035–1036
 - Сачка ера900–901
 - Кали-југа4079–4080
Холоценски календар10979
Ирански календар357–358
Исламски календар368–369
Јапонски календарТенген 2
(天元2年)
Јавански календар880–881
Јулијански календар979
CMLXXIX
Корејски календар3312
Мингуо-календар933 пред Р. Кина
民前933年
Нанакшахи−489
Селевкидски календар1290/1291 г.г.
Тајландски сончев календар1521–1522
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1105 или 724 или −48
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1106 или 725 или −47

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6487 и 6488 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5729 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4739 и 4740 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1732.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 979 година се протега во 3615 и 3616, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3675 и 3676 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1522. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 368 и 369 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   979 на Ризницата ?