< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

917 (CMXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 917 година од новата ера, 917. од првиот милениум, 17. од X век и осма од 910-тите.

917 во разни календари
Грегоријански календар917
CMXVII
Ab urbe condita1670
Ерменски календар366
ԹՎ ՅԿԶ
Асирски календар5667
Балиски календар838–839
Бенгалски календар324
Берберски календар1867
Будистички календар1461
Бурмански календар279
Византиски календар6425–6426
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3613 или 3553
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3614 или 3554
Коптски календар633–634
Етиопски календар909–910
Еврејски календар4677–4678
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера973–974
 - Сачка ера838–839
 - Кали-југа4017–4018
Холоценски календар10917
Ирански календар295–296
Исламски календар304–305
Јапонски календарЕнги 17
(延喜17年)
Јавански календар816–817
Јулијански календар917
CMXVII
Корејски календар3250
Мингуо-календар995 пред Р. Кина
民前995年
Нанакшахи−551
Селевкидски календар1228/1229 г.г.
Тајландски сончев календар1459–1460
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1043 или 662 или −110
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1044 или 663 или −109

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6425 и 6426 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5667 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4677 и 4678 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1670.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 917 година се протега во 3553 и 3554, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3613 и 3614 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1460. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 304 и 305 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди