< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

959 (CMLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 959 година од новата ера, 959. од првиот милениум, 59. од X век и последна од 950-тите.

959 во разни календари
Грегоријански календар959
CMLIX
Ab urbe condita1712
Ерменски календар408
ԹՎ ՆԸ
Асирски календар5709
Балиски календар880–881
Бенгалски календар366
Берберски календар1909
Будистички календар1503
Бурмански календар321
Византиски календар6467–6468
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3655 или 3595
    — до —
己未年 (зем. коза)
3656 или 3596
Коптски календар675–676
Етиопски календар951–952
Еврејски календар4719–4720
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1015–1016
 - Сачка ера880–881
 - Кали-југа4059–4060
Холоценски календар10959
Ирански календар337–338
Исламски календар347–348
Јапонски календарТентоку 3
(天徳3年)
Јавански календар859–860
Јулијански календар959
CMLIX
Корејски календар3292
Мингуо-календар953 пред Р. Кина
民前953年
Нанакшахи−509
Селевкидски календар1270/1271 г.г.
Тајландски сончев календар1501–1502
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1085 или 704 или −68
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1086 или 705 или −67

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6467 и 6468 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5709 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4719 и 4720 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1712.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 959 година се протега во 3595 и 3596, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3655 и 3656 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1502. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 347 и 348 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   959 на Ризницата ?