< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

928 (CMXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 928 година од новата ера, 928. од првиот милениум, 28. од X век и деветта од 920-тите.

928 во разни календари
Грегоријански календар928
CMXXVIII
Ab urbe condita1681
Ерменски календар377
ԹՎ ՅՀԷ
Асирски календар5678
Балиски календар849–850
Бенгалски календар335
Берберски календар1878
Будистички календар1472
Бурмански календар290
Византиски календар6436–6437
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3624 или 3564
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3625 или 3565
Коптски календар644–645
Етиопски календар920–921
Еврејски календар4688–4689
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера984–985
 - Сачка ера849–850
 - Кали-југа4028–4029
Холоценски календар10928
Ирански календар306–307
Исламски календар315–316
Јапонски календарЕнчо 6
(延長6年)
Јавански календар827–828
Јулијански календар928
CMXXVIII
Корејски календар3261
Мингуо-календар984 пред Р. Кина
民前984年
Нанакшахи−540
Селевкидски календар1239/1240 г.г.
Тајландски сончев календар1470–1471
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1054 или 673 или −99
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1055 или 674 или −98

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6436 и 6437 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5678 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4688 и 4689 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1681.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 928 година се протега во 3564 и 3565, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3624 и 3625 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1471. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 315 и 316 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди