Отвори го главното мени
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

954 (CMLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 954. година од новата ера, 954. од првиот милениум, 54. од 10 век и петта од 950-тите.

954 г.  во други календари
Грегоријански календар 954
CMLIV
Ab urbe condita 1707
Асирски календар 5704
Бахајски календар -890–-889
Бенгалски календар 361
Берберски календар 1904
Будистички календар 1498
Бурмански календар 316
Византиски календар 6462–6463
Еврејски календар 4714–4715
Ерменски календар 403
ԹՎ ՆԳ
Етиопски календар 946-947
Ирански календар 332–333
Исламски календар 342–343
Јулијански календар 954    CMLIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3590/3650)
— до —
甲寅年月日
(3591/3651)
Коптски календар 670–671
Корејски календар 3287
Календар Мингуо 958 пред РК
民前958年
Селевкидски календар 1265–1266
Тајландски сончев календар 1497
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1010–1011
 - Шака самват 876–877
 - Кали југа 4055–4056
Холоценски календар 10954
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6462 и 6463 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5704 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4714 и 4715 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1707.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 954. година се протега во 3590 и 3591, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3650 и 3651 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1497. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 342 и 343 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди