< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

918 (CMXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 918 година од новата ера, 918. од првиот милениум, 18. од X век и деветта од 910-тите.

918 во разни календари
Грегоријански календар918
CMXVIII
Ab urbe condita1671
Ерменски календар367
ԹՎ ՅԿԷ
Асирски календар5668
Балиски календар839–840
Бенгалски календар325
Берберски календар1868
Будистички календар1462
Бурмански календар280
Византиски календар6426–6427
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3614 или 3554
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3615 или 3555
Коптски календар634–635
Етиопски календар910–911
Еврејски календар4678–4679
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера974–975
 - Сачка ера839–840
 - Кали-југа4018–4019
Холоценски календар10918
Ирански календар296–297
Исламски календар305–306
Јапонски календарЕнги 18
(延喜18年)
Јавански календар817–818
Јулијански календар918
CMXVIII
Корејски календар3251
Мингуо-календар994 пред Р. Кина
民前994年
Нанакшахи−550
Селевкидски календар1229/1230 г.г.
Тајландски сончев календар1460–1461
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1044 или 663 или −109
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1045 или 664 или −108

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6426 и 6427 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5668 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4678 и 4679 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1671.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 918 година се протега во 3554 и 3555, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3614 и 3615 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1461. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 305 и 306 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   918 на Ризницата ?