< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1000 (M) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1000 година од новата ера, последна од првиот милениум, последна од X век и прва од 1000-тите.

1000 во разни календари
Грегоријански календар1000
M
Ab urbe condita1753
Ерменски календар449
ԹՎ ՆԽԹ
Асирски календар5750
Балиски календар921–922
Бенгалски календар407
Берберски календар1950
Будистички календар1544
Бурмански календар362
Византиски календар6508–6509
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3696 или 3636
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3697 или 3637
Коптски календар716–717
Етиопски календар992–993
Еврејски календар4760–4761
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1056–1057
 - Сачка ера921–922
 - Кали-југа4100–4101
Холоценски календар11000
Игбоански календар0–1
Ирански календар378–379
Исламски календар390–391
Јапонски календарЧохо 2
(長保2年)
Јавански календар901–902
Јулијански календар1000
M
Корејски календар3333
Мингуо-календар912 пред Р. Кина
民前912年
Нанакшахи−468
Селевкидски календар1311/1312 г.г.
Тајландски сончев календар1542–1543
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1126 или 745 или −27
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1127 или 746 или −26

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6508 и 6509 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5750 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4760 и 4761 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1753.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1000 година се протега во 3636 и 3637, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3696 и 3697 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1543. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 390 и 391 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди