< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

949 (CMXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 949 година од новата ера, 949. од првиот милениум, 49. од X век и последна од 940-тите.

949 во разни календари
Грегоријански календар949
CMXLIX
Ab urbe condita1702
Ерменски календар398
ԹՎ ՅՂԸ
Асирски календар5699
Балиски календар870–871
Бенгалски календар356
Берберски календар1899
Будистички календар1493
Бурмански календар311
Византиски календар6457–6458
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3645 или 3585
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3646 или 3586
Коптски календар665–666
Етиопски календар941–942
Еврејски календар4709–4710
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1005–1006
 - Сачка ера870–871
 - Кали-југа4049–4050
Холоценски календар10949
Ирански календар327–328
Исламски календар337–338
Јапонски календарТенрјаку 3
(天暦3年)
Јавански календар849–850
Јулијански календар949
CMXLIX
Корејски календар3282
Мингуо-календар963 пред Р. Кина
民前963年
Нанакшахи−519
Селевкидски календар1260/1261 г.г.
Тајландски сончев календар1491–1492
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1075 или 694 или −78
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1076 или 695 или −77

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6457 и 6458 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5699 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4709 и 4710 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1702.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 949 година се протега во 3585 и 3586, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3645 и 3646 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1492. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 337 и 338 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   949 на Ризницата ?