< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

963 (CMLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 963 година од новата ера, 963. од првиот милениум, 63. од X век и четвртта од 960-тите.

963 во разни календари
Грегоријански календар963
CMLXIII
Ab urbe condita1716
Ерменски календар412
ԹՎ ՆԺԲ
Асирски календар5713
Балиски календар884–885
Бенгалски календар370
Берберски календар1913
Будистички календар1507
Бурмански календар325
Византиски календар6471–6472
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3659 или 3599
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3660 или 3600
Коптски календар679–680
Етиопски календар955–956
Еврејски календар4723–4724
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1019–1020
 - Сачка ера884–885
 - Кали-југа4063–4064
Холоценски календар10963
Ирански календар341–342
Исламски календар351–352
Јапонски календарОва 3
(応和3年)
Јавански календар863–864
Јулијански календар963
CMLXIII
Корејски календар3296
Мингуо-календар949 пред Р. Кина
民前949年
Нанакшахи−505
Селевкидски календар1274/1275 г.г.
Тајландски сончев календар1505–1506
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1089 или 708 или −64
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1090 или 709 или −63

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6471 и 6472 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5713 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4723 и 4724 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1716.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 963 година се протега во 3599 и 3600, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3659 и 3660 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1506. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 351 и 352 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   963 на Ризницата ?